Nowotwory skóry – rodzaje, objawy i leczenie

Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić nasze zainteresowanie – dziwny kształt, fakt, że wycieka z niej ropa, krew czy limfa, nie powinny być bagatelizowane. Warto przede wszystkim obserwować swoje ciało, aby w odpowiednim momencie skontaktować się z lekarzem.
Spis treści:
- Nowotwory skóry – skąd się biorą?
- Nowotwory skóry – najczęściej występujące
- Nowotwory skóry – rak podstawnokomórkowy skóry
- Nowotwory skóry – mięsak Kaposiego
- Nowotwory skóry – rak płaskonabłonkowy
- Nowotwory skóry – rak Merkla
- Nowotwory skóry – rak Pageta
- Nowotwory skóry – czerniak złośliwy
- Nowotwory skóry – przyczyny występowania
- Nowotwory skóry – metody leczenia
- Nowotwory skóry – profilaktyka
Nowotwory skóry – skąd się biorą?
Nowotwory skóry powstają przede wszystkim na skutek wystawienia skóry na długie promieniowanie słoneczne, promieniowanie w urządzeniach wykorzystywanych w solariach, ale również jako konsekwencja chorób upośledzających układ odpornościowy, takich jak np. AIDS.
Nowotwory skóry – najczęściej występujące
Wśród najczęściej występujących nowotworów skóry wymienia się kilka rodzajów zmian o charakterze złośliwym:
- rak podstawnokomórkowy,
- rak płaskonabłonkowy,
- rak neurodenokrynny,
- rak skóry Pageta.
Nowotwory skóry – rak podstawnokomórkowy skóry
Ten typ występuje u blisko 70% chorych, u których stwierdza się wystąpienie zmian nowotworowych skóry. Jest on skutkiem wydłużonej ekspozycji skóry na słońce, choć występuje również powszechnie u osób, u których stwierdzono zatrucie arsenem. Objawy, które powinny zaniepokoić, to przede wszystkim zmiany o perlistej kolorystce i rozszerzone naczynia krwionośne.
Nowotwory skóry – mięsak Kaposiego
Mięsaki dotyczą tkanek miękkich, a zmiana nowotworowa zbudowana jest z komórek wrzecionowatych i naczyń włosowatych. Mięsak daje wieloogniskowe zmiany skórne, które wyglądem przypominają ciemnobrązowe, fioletowe i ciemnoniebieskie grudki lub plamki. Mięsaki na skórze mogą wrzodzieć.
Nowotwory skóry – rak płaskonabłonkowy
Ten rodzaj nowotworu występuje rzadziej niż rak podstawnokomórkowy. Rak płaskonabłonkowy charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, komórki namnażają się w błyskawicznym tempie. Co istotne, ten charakter zmian nowotworowych ma tendencje do tworzenia nacieków, czyli wrastania komórek w głębokie warstwy skóry.
Nowotwory skóry, fot. panthermedia
Nowotwory skóry – rak Merkla
Rak Merkla, znany jako neuroendokrynny, ma tendencję do dawania przerzutów. Przyczyną występowania tego typu nowotworu skóry jest promieniowanie UVA i UVB. Najczęstszym miejscem powstawania zmian jest głowa oraz szyja.
Nowotwory skóry – rak Pageta
Rak Pageta uznawany jest za nowotwór rzadko występujący. Nowotwór powstaje najczęściej z gruczołów apokrynnych. Komórki nowotworowe namnażają się początkowo w naskórku, przechodząc do mieszków włosowych. Charakterystycznym objawem tego raka jest pojawianie się rumieni. Najczęściej pojawia się na sromie, odbycie, prąciu czy worku mosznowym.
Nowotwory skóry – czerniak złośliwy
Czerniak złośliwy to rodzaj nowotworu wywodzący się z komórek barwnikowych – melanocytów. Czerniak złośliwy stanowi blisko 2% zachorowań na nowotwory. Poza skórą może rozwijać się również w obrębie błon śluzowych, przewodu pokarmowego i gałki ocznej. Czerniak powstaje pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, a każda „podejrzanie” wyglądająca zmiana na skórze – zgrubienie, zaczerwienienie i zmiana kształtu „pieprzyka”, krwawienie czy pojawienie się „poszarpanych” brzegów znamienia – powinna być dla nas sygnałem, że niezwłocznie należy skontaktować się z dermatologiem i/lub onkologiem.
Nowotwory skóry – przyczyny występowania
Wśród najczęstszych wymienianych czynników, które przyczyniają się do wywoływania nowotworów, są:
- czynniki chemiczne,
- promieniowanie UV,
- przewlekłe owrzodzenia,
- blizny powstałe po oparzeniach.
Rak skóry jest rzadko rozpoznawany u pacjentów rasy czarnej czy żółtej. Osobami bardzo narażonymi na wystąpienie nowotworów są albinosi. Badania naukowe wskazują, że osoby o włosach blond, rudych, jasnej karnacji z piegami również są bardziej podatne na pojawienie się zmian nowotworowych skóry.
Nowotwory skóry – metody leczenia
Leczenie raka skóry najczęściej oparte jest na leczeniu chirurgicznym. Wybór metody leczenia zależny jest od wielkości zmiany i stopnia złośliwości – w przypadku gdy rak daje przerzuty na węzły chłonne, może być konieczne ich wycięcie.
Nowotwory skóry – profilaktyka
Najczęściej występującym złośliwym nowotworem skóry jest czerniak. Lekarze dermatolodzy i onkolodzy wskazują, że jedną z przyczyn późnego rozpoznania nowotworów skóry jest zbyt późne zgłoszenie się pacjenta do lekarza. Wczesne wykrycie każdego z nowotworów pozwala na wprowadzenie optymalnej drogi leczenia. Zmiany nowotworowe we wczesnych stadiach rozwoju można skutecznie leczyć.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- skóra,
- rak,
- rak skóry,
- zmiany,
- nowotwór