Zaloguj
Reklama

Nowotwory skóry – rodzaje, objawy i leczenie

Badanie skóry
Fot. Panthermedia
Badanie skóry
(0)

Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić nasze zainteresowanie – dziwny kształt, fakt, że wycieka z niej ropa, krew czy limfa, nie powinny być bagatelizowane. Warto przede wszystkim obserwować swoje ciało, aby w odpowiednim momencie skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Spis treści:

 1. Nowotwory skóry – skąd się biorą?
 2. Nowotwory skóry – najczęściej występujące
 3. Nowotwory skóry – rak podstawnokomórkowy skóry
 4. Nowotwory skóry – mięsak Kaposiego
 5. Nowotwory skóry – rak płaskonabłonkowy
 6. Nowotwory skóry – rak Merkla
 7. Nowotwory skóry – rak Pageta
 8. Nowotwory skóry – czerniak złośliwy
 9. Nowotwory skóry – przyczyny występowania
 10. Nowotwory skóry – metody leczenia
 11. Nowotwory skóry – profilaktyka

Nowotwory skóry – skąd się biorą?

Nowotwory skóry powstają przede wszystkim na skutek wystawienia skóry na długie promieniowanie słoneczne,  promieniowanie w urządzeniach wykorzystywanych w solariach, ale również jako konsekwencja chorób upośledzających układ odpornościowy, takich jak np. AIDS. 

Nowotwory skóry – najczęściej występujące

Wśród najczęściej występujących nowotworów skóry wymienia się kilka rodzajów zmian o charakterze złośliwym:

Nowotwory skóry – rak podstawnokomórkowy skóry

Ten typ występuje u blisko 70% chorych, u których stwierdza się wystąpienie zmian nowotworowych skóry. Jest on skutkiem wydłużonej ekspozycji skóry na słońce, choć występuje również powszechnie u osób, u których stwierdzono zatrucie arsenem. Objawy, które powinny zaniepokoić, to przede wszystkim zmiany o perlistej kolorystce i rozszerzone naczynia krwionośne.

Nowotwory skóry – mięsak Kaposiego

Mięsaki dotyczą tkanek miękkich, a zmiana nowotworowa zbudowana jest z komórek wrzecionowatych i naczyń włosowatych. Mięsak daje wieloogniskowe zmiany skórne, które wyglądem przypominają ciemnobrązowe, fioletowe i ciemnoniebieskie grudki lub plamki. Mięsaki na skórze mogą wrzodzieć. 

Nowotwory skóry – rak płaskonabłonkowy

Ten rodzaj nowotworu występuje rzadziej niż rak podstawnokomórkowy. Rak płaskonabłonkowy charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, komórki namnażają się w błyskawicznym tempie. Co istotne, ten charakter zmian nowotworowych ma tendencje do tworzenia nacieków, czyli wrastania komórek w głębokie warstwy skóry.

Nowotwory skóry, fot. panthermedia

Nowotwory skóry – rak Merkla

Rak Merkla, znany jako neuroendokrynny, ma tendencję do dawania przerzutów. Przyczyną występowania tego typu nowotworu skóry jest promieniowanie UVA i UVB. Najczęstszym miejscem powstawania zmian jest głowa oraz szyja.

Nowotwory skóry – rak Pageta

Rak Pageta uznawany jest za nowotwór rzadko występujący. Nowotwór powstaje najczęściej z gruczołów apokrynnych. Komórki nowotworowe namnażają się początkowo w naskórku, przechodząc do mieszków włosowych. Charakterystycznym objawem tego raka jest pojawianie się rumieni. Najczęściej pojawia się na sromie, odbycie, prąciu czy worku mosznowym. 

Nowotwory skóry – czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy to rodzaj nowotworu wywodzący się z komórek barwnikowych – melanocytów. Czerniak złośliwy stanowi blisko 2% zachorowań na nowotwory. Poza skórą może rozwijać się również w obrębie błon śluzowych, przewodu pokarmowego i gałki ocznej. Czerniak powstaje pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, a każda „podejrzanie” wyglądająca zmiana na skórze – zgrubienie, zaczerwienienie i zmiana kształtu „pieprzyka”, krwawienie czy pojawienie się „poszarpanych” brzegów znamienia – powinna być dla nas sygnałem, że niezwłocznie należy skontaktować się z dermatologiem i/lub onkologiem. 

Nowotwory skóry – przyczyny występowania

Wśród najczęstszych wymienianych czynników, które przyczyniają się do wywoływania nowotworów, są:

 • czynniki chemiczne, 
 • promieniowanie UV, 
 • przewlekłe owrzodzenia,
 • blizny powstałe po oparzeniach.

Rak skóry jest rzadko rozpoznawany u pacjentów rasy czarnej czy żółtej. Osobami bardzo narażonymi na wystąpienie nowotworów są albinosi. Badania naukowe wskazują, że osoby o włosach blond, rudych, jasnej karnacji z piegami również są bardziej podatne na pojawienie się zmian nowotworowych skóry. 

Nowotwory skóry – metody leczenia

Leczenie raka skóry najczęściej oparte jest na leczeniu chirurgicznym. Wybór metody leczenia zależny jest od wielkości zmiany i stopnia złośliwości – w przypadku gdy rak daje przerzuty na węzły chłonne, może być konieczne ich wycięcie. 

Nowotwory skóry – profilaktyka

Najczęściej występującym złośliwym nowotworem skóry jest czerniak. Lekarze dermatolodzy i onkolodzy wskazują, że jedną z przyczyn późnego rozpoznania nowotworów skóry jest zbyt późne zgłoszenie się pacjenta do lekarza. Wczesne wykrycie każdego z nowotworów pozwala na wprowadzenie optymalnej drogi leczenia. Zmiany nowotworowe we wczesnych stadiach rozwoju można skutecznie leczyć. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze