Zaloguj
Reklama

Nowotwory pochwy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Wsparcie w trudnej chwili
Fot. medforum
Wsparcie w trudnej chwili
(4)

Nowotwory pochwy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku.

Reklama

Nowotwory niezłośliwe pochwy

Do nowotworów niezłośliwych pochwy należy włókniak i włókniakomięśniak. Są to guzy z podścieliska pochwy. Kolejnym rodzajem nowotworów niezłośliwych są torbiele. Stanowią one pozostałości tkanek embrionalnych. Mogą stanowić problem kliniczny ze względu na ich możliwość głębokiej penetracji. Jeżeli zmiany są małe i nie wykazują tendencji do powiększania, leczone są zachowawczo, w przeciwnym razie koniecznie jest usunięcie operacyjne.

Możemy wyróżnić jeszcze polipy, które w obrębie pochwy występują raczej rzadko. Mogą być pojedyncze lub mnogie - ich usunięcie jest konieczne. Mają postać czerwonych, uwypuklonych zmian. W ścianie torbieli oraz w obrębie polipa mogą rozwijać się procesy nowotworowe. Rak pochwy może być pierwotny lub wtórny. Rozwija się albo przez ciągłość, z raka szyjki macicy lub sromu lub jako przerzuty raka trzonu, sutka, jajnika lub przewodu pokarmowego.

Pierwotny rak pochwy

Najczęściej dotyka kobiet w wieku od 45 do 65 lat. Etiologia nie jest do końca poznana. Zwiększone ryzyko nowotworu dotyczy kobiet leczonych w przeszłości z powodu raka szyjki macicy.

fot. pantherstock

Zwiększoną częstość zachorowań odnotowano również w przypadku dziewczynek, których matki w czasie ciąży były leczone stilbestrelem. Najczęstszą lokalizacją pierwotnego ogniska jest tylna ściana pochwy, w górnej części. Przerzuty występują na ścianie przedniej, w dolnej części.

We wczesnym okresie nowotwór nie daje żadnych objawów. Kolejny etap rozwoju to wzrost egzofityczny lub forma naciekająca. W tym okresie pojawiają się krwisto podbarwione upławy o drażniącym zapachu oraz nieregularne krwawienia. W zaawansowanej postaci pacjentki skarżą się na bóle brzucha, okolicy krzyżowej oraz zaburzenia oddawania moczu.

Mięsak groniasty

Powstaje z mezenchymy zarodkowej przewodu nadjajnika. Dotyka on dziewczynek, najczęściej przed 6 rokiem życia. Ma tendencję do szybkiego wzrostu. Występuje w formie groniastej, ma szypułę. Z czasem wypełnia całą pochwę i wysuwa się na zewnątrz. Objawami są krwiste upławy, bóle i niedokrwistość. Nowotwór nacieka miejscowo - szybko powstają przerzuty (drogą krwionośną). Rzadko istnieje możliwość chirurgicznego leczenia radykalnego. Po zabiegu konieczna jest radioterapia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze