Zaloguj
Reklama

Najczęściej występujące nowotwory u kobiet ciężarnych

Wczesna ciąża
Fot. Panthermedia
Wczesna ciąża
(0)

Nie ulega wątpliwości, iż ciąża jest bardzo szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W przypadku nowotworów diagnozy postawione w ciąży stanowią ok. 0,1% wszystkich ciąż.

Reklama
Jest to liczba stosunkowo niewielka choć w ostatnich lat zauważono większą ilość stawianych diagnoz choć przez fakt, iż kobiety w późniejszym okresie decydują się na macierzyństwo. Nowotwory u kobiet rozpoznawane są najczęściej w trakcie ciąży, po urodzeniu dziecka ale także w okresie gdy kobieta stara się zajść w ciążę i pojawiają się z tym problemy. W trakcie trwania ciąży i zaraz po urodzeniu noworodka nie ma możliwości by kobieta przyjmowała leki (mogą one zaszkodzić dziecku), zatem podejmowane są inne sposoby dokładnego diagnozowania i leczenia zmian nowotworowych. Oczywiście konieczna jest stała opieka lekarska.

Charakterystyka wybranych nowotworów występujących najczęściej u kobiet ciężarnych

Do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet ciężarnych zaliczamy raka piersi, nowotwór szyjki macicy oraz czerniaka złośliwego. Wśród rzadziej występujących nowotworów wymienia się: rak jajnika, rak tarczycy, chłonika Hodgkina czy rak jelita grubego. Diagnostyka oraz leczenie kobiet ciężarnych z nowotworem, zwłaszcza złośliwym stanowi wielkie wyzwanie dla lekarzy różnych specjalizacji (ginekolog, onkolog, hematolog i inni).
 
1. Rak piersi zaliczany jest do nowotworów, które najczęściej rozpoznawane są w przebiegu ciąży, bądź po urodzeniu dziecka (podczas okresu karmienia piersią). W trakcie trwania ciąży i zaraz po urodzeniu dochodzi w organizmie kobiety do ogromnych zmian fizjologicznych (dotyczy to także gruczołów piersiowych), zatem postawienie jednoznacznej diagnozy bardzo często jest trudne. Kluczową rolą jest zebranie szczegółowego wywiadu od ciężarnej oraz przeprowadzenie samobadania piersi w okresie ciąży i laktacji. Jeśli w gruczole sutkowym utrzymuje się zmiana, konieczne jest wykonanie badań obrazowych oraz biopsji. Kobietą ciężarnym wykonuje się badanie, które jest całkowicie bezpieczne dla płodu- sonomammografia - ultrasonograficzna ocena gruczołów piersiowych. Leczenie kobiet ciężarnych prowadzone jest podobnie jak leczenie nieciężarnych ale z szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa dla dziecka. Podawane leki i stosowane metody lecznicze nie mogą w pływać negatywnie na płód.
 
2. Nowotwór szyjki macicy, zaliczany jest do najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet ciężarnych. Wywołany jest ona najczęściej przez wirus brodawczaka ludzkiego. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów dróg rodnych kobiety. W początkowym okresie nowotwór szyjki macicy nie daje jakichkolwiek objawów dlatego kobiety nie wykonują regularnych badań cytologicznych. Wraz z rozwojem nowotworu mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, upławy o nieprzyjemnym zapachu, dyskomfort w podbrzuszu czy krwawienie podczas stosunku. U kobiet ciężarnych tego typu objawy powinny być bardzo dokładnie zbadane. W przypadku leczenia kobiet ciężarnych stosowana jest chemioterapia oraz radioterapia. Po porodzie podejmowane są dalsze kroki, takie jak zabieg chirurgiczny.
 
3. Czerniak złośliwy, jest nowotworem o bardzo dużym stopniu złośliwości. Wywodzi się on z komórek barwnikowych tzw. melanocytów. Najczęściej diagnozowany jest on na skórze, choć jak wiadomo, może dawać przerzuty np. do płuc czy mózgu. W przypadku czerniaka konieczne jest jego jak najszybsze wycięcie z nadmiarem tkanki zdrowej. W przypadku kobiet ciężarnych o sposobie wycięcia zmiany oraz włączonym leczeniu zawsze decyduje lekarz. Pamiętajmy, iż najważniejsze jest bezpieczeństwo stosowanych leków dla dziecka oraz jego prawidłowy rozwój w łonie matki.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. „Nowotwory złośliwe u kobiet w ciąży” Stefan Sajdak, Monika Englert-Golon; Gin Prakt 2009; 3: 17-20.
  2. Rak sutka u kobiet w ciąży - zalecenia opracowane przez zespół ekspertów; S. Loibl, G. von Minckwitz, K. Gwyn et al. Medycyna
  Praktyczna Chirurgia 2006; 5; 41
  3. „Ginekologia onkologiczna” Tom 1-2; wyd. II, red. J. Markowska
  4. Krzakowski M.; Jędrzejczak W.; Kowalczyk J. R.; Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych - 2011 r.; wyd. Via Medica, Gdańsk 2012;
  5. Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy., Via Medica, Gdańsk 2009.
  6. Czekanowski R. Choroby gruczołu sutkowego - menopauza - hormonalna terapia zastępcza, Borgis, Warszawa 2003.
  7. Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  8. Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze