Zaloguj
Reklama

Na jakie wczesne objawy raka jajnika powinnaś zwrócić uwagę?

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Na jakie wczesne objawy raka jajnika powinnaś zwrócić uwagę?
Fot. Shutterstock
(4)

Rak jajnika -  długo uważany za cichego zabójcę z powodu braku wczesnych niepokojących objawów  - być może nie jest aż tak bezobjawowy. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami kobiety, u których rozwinął się rak jajników, mogą wykazywać typowe dla tej choroby objawy.

Reklama

U kobiet we wczesnym stadium raka jajnika najczęściej występują:

  • wzdęcia,
  • ból w okolicach miednicy i brzucha,
  • trudności w jedzeniu i uczucia szybkiej sytości,
  • częste oddawania moczu i parcia na mocz.

Kobiety, u których często występują wyżej wymienione objawy i utrzymują się przez kilka tygodni powinny zgłosić się do swojego lekarza. Należy pamiętać, że rak jajnika zazwyczaj dotyczy kobiet powyżej 50 roku życia, ale może również wystąpić u młodszych pacjentek. Przyczyna rozwoju choroby pozostaje niejasna.

Stworzenie listy typowych objawów dotyczących raka jajnika może przyczynić się do uzyskania wczesnej diagnozy, a tym samym da większe szanse na wyleczenie. Diagnoza tego nowotworu w stadium I daje 90% szans na wyleczenie. Niestety dopiero teraz jednomyślnie stworzono listę typowych objawów tej choroby, gdzie wcześniej wiele kobiet pomimo kontroli lekarskiej nie było zdiagnozowanych aż  do momentu zbyt dużego zaawansowania choroby.

Rak jajnika zajmuje piąte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów dotyczących nowotworów u kobiet (zgodnie z danymi American Cancer Society). Wczesna diagnoza raka jajnika może w znaczący sposób polepszyć wskaźnik przeżyć. Znaczna większość przypadków raka jajnika pozostaje nie wykryta aż do momentu, kiedy choroba jest już w stadium zaawansowanym i obecne są przerzuty.

Obecnie nie ma zgodności, co do wiarygodnego testu skriningowego pozwalającego wykryć ten nowotwór we wczesnym stadium. W ramach corocznych ginekologicznych badań kontrolnych wykonuje się badanie miednicy w celu sprawdzenia braku lub też obecności nieprawidłowości (nietypowego obrzęku czy też tkliwości uciskowej) wskazujących na problem zdrowotny.

W przypadkach pacjentek z nieprawidłowym wynikiem badania miednicy, będących w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia tej choroby lub też mających przypadki raka jajników w rodzinie, lekarz może zlecić wykonanie badania krwi na występowanie markerów raka jajnika. Jednakże test ten nie jest rozstrzygającym i jest najbardziej pomocy w przypadkach kobiet postmenopauzalnych. Można również zlecić badanie USG w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w jajnikach. Opisane wyżej propozycje badań należy dokładnie przedyskutować z lekarzem z powodu związanych z nimi zalet i wad łącznie z wynikiem fałszywie dodatnim i niepotrzebnie wykonanymi dalszymi badaniami.

Niżej podano kilka czynników, które mogą obniżyć ryzyko wystąpienia raka jajników:

  • doustne środki antykoncepcyjne: niektóre badania wykazały, iż kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne przez okres co najmniej 3 lat lub dłużej mają obniżone ryzyko wystąpienia raka jajników o od 30 do 50%,
  • ciąża i karmienie piersią: przy najmniej jedna ciąża zakończona o czasie wydaje się obniżać ryzyko raka jajników. Karmienie piersią do 12 miesiąca życia dziecka lub dłużej także wydaje się obniżać ryzyko wystąpienia raka jajników,
  • niektóre zabiegi chirurgiczne: w kilku badaniach wykazano, iż podwiązanie jajowodów oraz histerektomia mogą przyczyniać się do obniżenia ryzyka raka jajników.

Na razie nie przeprowadzono jeszcze badań, w których dowiedziono by słuszności powiązania listy objawów dotyczącej raka jajnika z wczesną diagnozą. Jednakże lista ta stwarza nadzieję, iż poprzez wcześniejsze rozpoznawanie tych objawów wiele pacjentek zostanie prawidłowo zdiagnozowanych i leczonych.

Wczesne wykrywanie choroby jest kluczem do skutecznej terapii w większości przypadków chorób nowotworowych. Wzrastająca ilość kobiet potrafiących rozpoznać niepokojące objawy związane z rakiem jajników, z czasem, spowoduje polepszenie statystyk skutecznych terapii i diagnoz raka jajników, a to doprowadzi do redukcji ilości zgonów związanych z tą chorobą.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek

Źródło tekstu:

  • Society for Women’s Health Research, August 30, 2007

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze