Metody leczenia choroby nowotworowej cz. III

Oprócz tradycyjnych metod leczenia choroby nowotworowej (chemioterapii i radioterapii - omawianych wcześniej) w ostatnim czasie na uwagę zasługuje jedna z nowszych metod jaką jest immunoterapia.
Immunoterapia raka to strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywacji układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej.
Metoda ta ma na celu indukcję odpowiedzi immunologicznej u chorego z rozwijającym się nowotworem, aby powstały komórki zdolne do rozpoznania komórek nowotworowych jako obcych, a następnie powodowały ich zniszczenie.
Immunoterapia obejmuje:
- immunosupresję,
- immunorekonstrukcję,
- immunostymulację.
Stosuje się je nie tylko w leczeniu nowotworów, ale również w przypadku chorób autoimmunologicznych i transplantologii.
W toku wieloletnich badań naukowcy stwierdzili, że guz nowotworowy doprowadza do zmiany funkcji jednego z białek znajdujących się na powierzchni limfocytów T, a które tworzą element obronny każdego organizmu.
Immunoterapię można podzielić na:
- lokalną (dotyczy ona jednej części ciała)
- całościową (dotyczy całego ciała; np. zastosowanie interferonu-alfa oraz genu interleukin-2 IL-2)
- niespecyficzną (stymuluje się system odpornościowy chorego do ogólnie lepszego działania)
- celowaną (immunoterapia nakierowana na konkretny rodzaj komórek, które mają być zwalczane - z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych lub „szczepionek”).
Niewątpliwie ta nowa metoda leczenia chorób nowotworowych ma przed sobą wiele wyzwań, wiadome jest, że nie zastąpi ona klasycznych metod omawianych wcześniej, jednak bezpośrednio w skojarzeniu z tymi metodami może znacznie zwiększyć skuteczność leczenia zaawansowanych stadiów nowotworów, a tym samym wydłużyć życie pacjenta.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- leczenie,
- immunoterapia,
- rak