Zaloguj
Reklama

Koronawirus – jak dezynfekować ubrania i przedmioty?

Wirus
Fot. shutterstock
Wirus
(5)

Obecnie w czasie pandemii, chcąc uchronić się przed koronawirusem, nie tylko istotna jest prawidłowa higiena rąk (dokładne i częste mycie), ale także dezynfekowanie przedmiotów oraz ubrań. Podpowiadamy, jak to robić. 

Reklama

Koronawirus (COVID-19) może „przeżyć” na różnych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni. Groźny patogen należy do wirusów osłonkowych, co oznacza, że zostanie unicestwiony, gdy potraktuje się go środkami czyszczącymi. W przypadku materiałów użyte środki czyszczące należy połączyć z wysoką temperaturą.

Koronawirus – czas utrzymywania się na przedmiotach

Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), „przeżywalność” COVID-19 uzależniona jest od takich czynników, jak:

  • rodzaj materiału,
  • wilgotność,
  • temperatura.

Amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) przebadali trwałość COVID-19 w warunkach domowych oraz szpitalnych. Jak pokazują wyniki badań, wirus np. na powierzchniach plastikowych utrzymuje się do 7 godzin. Na płaszczyznach ze stali nierdzewnej czas bytowania to ponad 5 godzin. Najkrócej bytuje na przedmiotach z miedzi (46 minut).

Dezynfekcja przedmiotów

Do dezynfekcji przedmiotów i dużych powierzchni (m.in. blatów i stołów kuchennych, kafelek) wystarczy użyć zwykłych detergentów – podstawową „pożywką” dla szkodliwych drobnoustrojów jest środowisko wilgotne, zawierające białko, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia (zwykły detergent oddziela tłuszczową powłokę od przedmiotów). Można także skorzystać z ozonatorów i parownic.

Ważne! Dezynfekcję należy przeprowadzać regularnie i z uwzględnieniem środków ostrożności, jakie zaleca producent.

W przypadku dezynfekcji elektroniki (m.in. smartfon, komputer, laptop), przedmiotów wrażliwych na działanie czynników chemicznych, a także wilgoci należy używać jedynie produktów przeznaczonych do czyszczenia tego typu rzeczy.

Ważne! Najwięcej zarazków utrzymuje się na smartfonie (powinno się go dezynfekować 2-3 razy dziennie), zegarku i biżuterii.

fot. panthermedia

Dezynfekcja ubrań

W przypadku odkażania ubrań wystarczy je po prostu wyprać – wirus nie przetrwa w gorącej wodzie pełnej mydlin.

Ważne! Ubrania należy prać na bieżąco i nie zostawiać ich w koszu na pranie przez wiele dni.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze