Zaloguj
Reklama

Czym jest kraniotomia i w jakich przypadkach się ją stosuje?

Autorzy: Awa Fijołek
Czaszka
Fot. ojoimages
Czaszka
(5)

Choć historia operacji zwanej trepanacją czaszki sięga neolitu, to jej nowoczesna wersja – kraniotomia – jest cudem współczesnej medycyny, ratującym życie pacjentów każdego dnia. Ma także szczególne zastosowanie w wypadku diagnostyki i leczenia nowotworów mózgu.

Reklama

Kraniotomia - czym jest, jak wyglada operacja?

Jest to operacyjne usunięcie części kości czaszki w celu odsłonięcia mózgu. Po zakończonej operacji kość umieszcza się z powrotem na swoim miejscu. Często przy operacji wykorzystywane są komputery i uzyskane za ich pomocą skany pozwalają uzyskać większą precyzję. Technika komputerowa wymaga użycia specjalnej ramy umieszczonej na czaszce lub systemu wykorzystującego system ultraczułych markerów znajdujących się na powierzchni skóry głowy. Gdy te przyrządy i techniki są wykorzystywane podczas operacji mózgu, wówczas mamy do czynienia z kraniotomią stereotaktyczną. Uzyskane dzięki temu skany mózgu odtwarzają trójwymiarowy obraz choroby, na przykład guza mózgu, co pomaga lekrzom zlokalizować ognisko choroby, a także rozróżnić tkankę nowotworu od zdrowych komórek.

Kraniotomię można wykonywać w rozmaitych wypadkach, między innymi podczas stereotaktycznej biopsji mózgu czy radiooperacja. Ale nie tylko, istnieją bowiem różne „rodzaje” tej operacji, na przykład kraniektomia, czyli zabieg w którym usuniętej części czaszki nie umieszcza się z powrotem na usuniętym miejscu czy na przykład kraniotomia endoskopowa, wykorzystującą celownik optyczny i kamerę w celu dokładniejszej penetracji wnętrza mózgu. Kraniotomia może być wykonywana z różnych stron czaszki, zarówno w okolicach uszu, zatoki esowatej czy oczodołów, dzięki czemu można usunąć guza przez powiekę.

Do czego się wykorzystuje kraniotomie?

Skala wykorzystania kraniotomii we współczesnej medycynie jest wręcz zdumiewająca. Ten typ operacji wykorzystuje się nie tylko w celu diagnozowania i usuwania guzów mózgu, ale także leczeniu tętniaków, krwiaków, ropieni, jak również leczeniu złamań czaszki, opon mózgowo-rdzeniowych, choroby Parkinsona, epilepsji i wielu innych schorzeń, na które medycyna jeszcze niedawno nie znała ratunku.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze