Zaloguj
Reklama

Czepek chłodzący – rozwiązanie zapobiegające utracie włosów po chemioterapii

Autorzy: Anna Malek
Wypadanie włosów
Fot. pantherstock
Wypadanie włosów
(4)

Diagnoza nowotworu wywraca świat do góry nogami. Wobec wizji utraty zdrowia a nawet życia, obawa o utratę włosów może wydawać się banalna. Wielu pacjentów przyznaje jednak, iż fakt zachowania owłosienia głowy znacznie pomógł im w mobilizacji sił do walki z chorobą. Czy czepek chłodzący może w tym pomóc?

Reklama

Spis treści:

  1. Jak działa czepek chłodzący?
  2. Wpływ na morale pacjentów
  3. Koszty oraz dostępność leczenia

 

 

Jak działa czepek chłodzący? 

Dzięki swojej innowacyjności, czepek chłodzący (nazywany też Systemem Paxmana), zapobiega utracie włosów u pacjentów poddających się leczeniu chemioterapeutycznemu. Urządzenie składa się z czepka nakładanego na głowę, który połączony jest z urządzeniem chłodzącym. Całość funkcjonuje dzięki przepływowi płynu chłodzącego, którego temperatura może sięgać do – 6° Celcjusza. Dzięki obniżeniu temperatury skóry głowy, znacznemu zmniejszeniu ulega przepływ krwi w tym obszarze. Oznacza to ochronę cebulek włosów przed działaniem substancji stosowanych w trakcie chemioterapii. Z kolei mniejsza ekspozycja cebulek obniża ryzyko utraty włosów aż do 80 %. Kurację należy stosować zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu chemioterapii.

Wpływ na morale pacjentów 

Większość pacjentów przyznaje, że wizja utraty włosów była jedną z trudniejszych przeszkód podczas leczenia. Szczególnie dla kobiet jest to ważny element zewnętrznego wyglądu. Utrata włosów niejednokrotnie ma negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie pacjentów. Bojąc się stygmatyzacji, unikają oni kontaktów z innymi ludźmi. Skutkuje to niestety obniżonym nastrojem oraz negatywną postawą, która może mieć swoje odzwierciedlenie w skuteczności leczenia. Wielu pacjentów przyznaje, iż szansa na zachowanie przynajmniej części włosów, pomogła znacząco w gromadzeniu sił do stawienia czoła chorobie nowotworowej.

Koszty oraz dostępność leczenia 

Dotychczas tylko jeden szpital w Polsce (Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu) podjął się testowania terapii czepkiem chłodzącym. Do zabiegu kwalifikowani są jedynie ci pacjenci, którzy nie rozpoczęli jeszcze stosowania chemioterapii. Po okresie testowym szpital podejmie decyzję o ewentualnym zakupie sprzętu. Metoda ta nie jest więc jeszcze bardzo popularna na terenie naszego kraju, pomimo że za granicą stosowana jest już od 25 lat.

Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla pacjentów poddawanych leczeniu chemioterapią. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu. Dlatego warto mieć nadzieję, iż metoda ta zostanie spopularyzowana rownież w Polsce.    

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze