Zaloguj
Reklama

Choroba refluksowa przełyku – czy może zwiększać ryzyko zachorowania na raka?

Jama ustna mięśnie
Fot. panthermedia
Jama ustna mięśnie
(0)

Choroba refluksowa przełyku, znana również pod nazwą GERD, to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Najnowsze badanie potwierdza teorię, że GERD może mieć związek z zachorowaniem na raka krtani oraz przełyku.

Reklama

Spis treści:

  1. GERD – u kogo występuje?
  2. GERD – korelacja z nowotworem
  3. GERD – potrzeba większej ilości badań

Naukowcy liczą, że ich teoria się potwierdzi, dzięki czemu będą mogli poinformować nadzór kliniczny pacjentów z chorobą refluksową przełyku i wskazywać na nowe sposoby zapobiegania nowotworom krtani i przełyku.

GERD – u kogo występuje?

Szacuje się, że na chorobę refluksową przełyku cierpi niemal 10 proc. całej populacji. Jest to rodzaj przewlekłej choroby żołądkowo-jelitowej i związana jest z cofaniem się treści z żołądka do przełyku. Chorzy często odczuwają przy tym zgagę, ból i pieczenie w okolicy zamostkowej, mogą nawet uskarżać się na zwracanie pokarmu.

GERD występuje, gdy dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo. W grupie tych, u których ryzyko zachorowania jest większe, to osoby z nadwagą, palacze, a także kobiety w ciąży. Niektóre nawyki w stylu życia mogą  zniwelować objawy lub doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Może to być:

  • walka z otyłością,
  • rzucenie palenia,
  • ograniczenie spożycia alkoholu,
  • zmiana diety,
  • unikanie sytuacji „przejadania się”.

GERD – korelacja z nowotworem

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym uczestnikami były osoby w wieku 50-71 lat. Porównali je z eksperymentem z lat 90. XX wieku, ponieważ zauważyli pewne niespójności z wcześniejszymi wnioskami.

Większość wcześniejszych badań była ograniczona rozmiarem, projektem badania lub niewystarczającą kontrolą ważnych potencjalnych czynników zakłócających, takich jak używanie tytoniu i spożywanie alkoholu, co ogranicza siłę wnioskowania  wyjaśniają autorzy badania.

Do analizy wykorzystano ponad 490 tys. odpowiedzi. Ankieta dotyczyła różnego rodzaju czynników ryzyka związanych z chorobą refluksową żołądka, w tym picie alkoholu, palenie papierosów, dieta, a także informacje medyczne.

 Choroba refluksowa przełyku, fot. panthermedia

Badacze odkryli, że osoby borykające się z GERD były dwukrotnie bardziej narażonei na rozwój raka krtani i przełyku w ciągu 16 lat po wypełnieniu kwestionariusza niż osoby, które nie cierpią na to schorzenie. Co ważne, ta zależność występowała nawet po uwzględnieniu potencjalnie zakłócających czynników: spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu.

GERD – potrzeba większej ilości badań

Naukowcy szacują, że w całych Stanach Zjednoczonych niemal 17 proc. przypadków LSCC (płaskonabłonkowy rak krtani) i ponad 17 proc. przypadków ESCC (płaskonabłonkowy rak przełyku) wśród osób w wieku 50-71 lat ma związek z chorobą refluksową przełyku.

Jak podkreślają naukowcy, badanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ponieważ oszacowali obecność choroby refluksowej żołądka w oparciu o oświadczenia medyczne, oznacza to, że być może nie uwzględnili osób, które leczą GERD lekami bez recepty oraz tych, u których nie zdiagnozowano tej choroby.

–  Samo to badanie nie wystarczy, aby wywołać określone działania. Potrzebne są dodatkowe badania, aby powtórzyć te odkrycia i ustalić GERD jako czynnik ryzyka raka i innych chorób  podkreśla dr Christian C. Abnet, starszy badacz w National Cancer Institute.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze