Zaloguj
Reklama

Chemioterapia a bezpieczny dom

Autorzy: Izabela Kletke
Odpoczynek
Fot. medforum
Odpoczynek
(0)

Każdy, kto kiedyś był w szpitalu wie, jak upragnionym celem jest powrót do domu. W przypadku pacjentów, którzy opuszczają mury szpitalne po chemioterapii, niezbędne jest jednak podjęcie szczególnych środków bezpieczeństwa, by przytulne środowisko domowe było dla nich przede również bezpieczne.

Reklama
Cytostatyki zwalczają raka oraz ratują życie. Trzeba jednak pamiętać, że z chemioterapią wiąże się również szereg skutków ubocznych. Jednym z najczęstszych jest znaczne obniżenie odporności organizmu. Stąd przygotowując dom na powrót chorego, należy szczególnie zadbać o czystość otoczenia, by możliwie najskuteczniej uchronić osłabiony organizm bliskiej osoby przed ewentualną infekcją. Pamiętajmy, że utrzymanie dobrej kondycji fizycznej cierpiącego
na raka jest ważne samo w sobie, ale też po to, by kolejny cykl chemioterapii mógł odbyć się planowo.
 
Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
 
·         Kurz i ogólnie pojęty brud to wróg, którego należy systematycznie zwalczać. Podłoga
w całym domu, półki i szafki muszą być regularnie odkurzane (dobrze, by odkurzacz miał filtr HEPA), myte i dezynfekowane. Pod uwagę wziąć należy również okna (przynajmniej od środka), jak również drzwi, ściany, jeśli są pokryte farbą lub tapetą zmywalną. Pranie należy się dywanom, które są siedliskiem wielu zarazków. Jeśli dywan jest włochaty (typu shaggy) najlepiej jest się go w ogóle pozbyć. Łóżko i kanapy, czyli miejsca, w których chory będzie spędzał sporo czasu, zasługują na szczególną uwagę. Należy je dokładnie odkurzać i czyścić, by w zakamarkach nie zalegały żadne nieczystości. Pamiętać trzeba również o poduszkach, narzutach i oczywiście pościeli, która powinna być często zmieniana i gotowana w praniu. Ozdoby, lampy, kinkiety, które szybko pokrywają się kurzem, trzeba często odkurzać lub całkowicie usunąć. Należy również odświeżyć firanki oraz zasłony.
 
Szczególną uwagę zwrócić trzeba też na kaloryfery, które mając wiele zakamarków, czasem przez długi czas gromadzą bród i kurz. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym.
 
·         Pleśń może okazać się bardzo niebezpieczna dla pacjenta po cyklu chemioterapii. Wszystkie miejsca zajęte przez grzyb powinny zostać dokładnie oczyszczone lub usunięte. Z tego samego powodu rośliny i kwiaty w domu, mogące być źródłem pleśni dostającej się do powietrza, to nienajlepszy pomysł i powinny zostać z niego usunięte. Trzeba pamiętać również o utrzymaniu czystości we wszelkich zbiornikach
z wodą stojącą.
 
·         Pod specjalnym nadzorem powinna znaleźć się przede wszystkim kuchnia. Jakkolwiek cała powinna być utrzymywana w nienagannej czystości, niemniej jednak wyjątkową uwagę należy poświęcić miejscom, w których przygotowywane są posiłki dla chorego oraz w lodówce. Dodatkowo, naczynia nie powinny zalegać w zlewie.
 
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze