Zaloguj
Reklama

Ból w chorobie nowotworowej

Autorzy: Małgorzata Solecka
Klasterowy ból głowy
Fot. medforum
Klasterowy ból głowy
(4)

Jedną z wielu obaw wśród chorych, u których diagnozowana jest choroba nowotworowa jest ból. Może on towarzyszyć pacjentowi na każdym etapie leczenia, jednak nie zawsze. Dzięki postępowi medycyny w ponad 90% przypadków ból można skutecznie zmniejszać, a tym samym poprawić komfort życia chorego.

Reklama

Ból nowotworowy naprawdę można zmniejszyć do takiego stopnia, że chory będzie mógł normalnie funkcjonować. Ważne jest aby skonsultować się z lekarzem/ekspertem w zakresie zmniejszania bólu, który po dokładnej obserwacji skutecznie dobierze odpowiednie leki przeciwbólowe. Warto udać się do Poradni Leczenia Bólu, złagodzić ból może pomóc również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy onkolog.

W momencie gdy kontrola nad bólem jest nieodpowiednia chory bardzo często jest przygnębiony, zmartwiony, zmęczony, a niekiedy nawet rozdrażniony, boryka się z utratą apetytu oraz alienuje się od środowiska. Natomiast w momencie, gdy leczenie zostanie odpowiednio dobrane, pacjent zaczyna odczuwać radość z życia, zwiększa się jego łaknienie, lepiej śpi oraz chce spędzać czas z rodziną i bliskimi.

Kontrolowanie bólu jest bardzo istotną częścią całego leczenia i nie należy obawiać się stosowania silniejszych leków przeciwbólowych - w momencie, gdy wizytę u specjalisty będzie się odkładać ból może się pogorszyć, a w konsekwencji tego będzie potrzebna większa dawka leku, aby go opanować.

W chwili obecnej stosowane są leki z trzech grup leków działających przeciwbólowo, do których zalicza się:

  • analgetyki nieopioidowe (stosowane w przypadku łagodnego i średniego natężenia bólu),
  • analgetyki opioidowe (dostępne jedynie na receptę np. tramadol, fentanyl, morfina),
  • koanalgetyki  (wspomagające działanie leków przeciwbólowych). 

W aptekach bez recepty dostępna jest cała masa leków przeciwbólowych, należy jednak pamiętać o bezwzględnym skonsultowaniu z lekarzem przed samodzielnym rozpoczęciem ich stosowania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • National Cancer Institute of United States, PTOK, Fundacja Tam i z Powrotem: Ból w chorobie nowotworowej- poradnik dla pacjentów i ich rodzin, Wydawca Primopro, Warszawa 2015

Reklama
(4)
Komentarze