Zaloguj
Reklama

Badamy raka, czyli kilka słów o tym czym są w tym aspekcie badania kliniczne

Autorzy: Awa Fijołek
Chemioterapia
Fot. medforum
Chemioterapia
(0)

Rozwój medycyny jest zjawiskiem zdumiewającym, ale każde kolejne odkrycie potrzebuje swojego potwierdzenia w odpowiednich, pożądanych reakcjach organizmu ludzkiego. Właśnie w tym celu organizowane są badania kliniczne – służą one potwierdzeniu działania danego leku czy procedury medycznej. 

Reklama

O co chodzi w badanich klinicznych?

Nie wolno traktować ani mylić tego rodzaju działań z niebezpiecznymi eksperymentami. Na ogół badania są poprzedzone czasochłonną eksploracją określonego zagadnienia w laboratorium, niejednokrotnie także testami na zwierzętach.

Wszystkie badania muszą się trzymać ściśle określonych standardów naukowych i etycznych, ochraniających zdrowie, bezpieczeństwo i prywatność pacjentów.

Rodzaje badań klinicznych

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje badań – pierwsze opierają się na próbach klinicznych i obserwacji wpływu określonych leków lub placebo na zdrowie pacjentów i mają na celu sprawdzenie w praktyce nowych pomysłów badaczy, natomiast drugie opierają się na długotrwałym śledzeniu procesów zachodzących u badanych pacjentów, niekoniecznie związanych z wprowadzaniem na rynek nowych substancji.

Rewolucyjne leki

Wiele znanych i używanych dzisiaj leków powstało i zostało przetestowanych dzięki przeprowadzonym wcześniej badaniom klinicznym, jak chociażby w przypadku białaczki – jeszcze w 1999 roku tylko 30% pacjentów przeżywało maksymalnie 5 lat, dziś dzięki serii badań, jest możliwe całkowite wyleczenie tej choroby.

fot. panthermedia

Onkologiczne badania kliniczne

W przypadku onkologicznych badań klinicznych mam do czynienia głównie z próbami klinicznymi. Naukowcy i lekarze próbują znaleźć nowe rozwiązania w leczeniu, zapobieganiu, diagnozowaniu raka, poprawie już istniejących metod oraz zminimalizowaniu efektów ubocznych istniejących lekarstw.

Różne badania mogą pojawić się na różnych etapach zaawansowania choroby. Jednocześnie należy wiedzieć, że nie każdy chętny pacjent może przystąpić do badań, musi on spełniać ściśle określone kryteria, zwane kryteriami włączenia, o których decyduje lekarz rekrutujący.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze