Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej

Autorzy: Małgorzata Solecka
Ćwiczenia na siłowni
Fot. Pantherstock
Ćwiczenia na siłowni
(0)

Terapia ruchowa pozwala dłużej cieszyć  się zdrowiem. Aktywność fizyczna wśród pacjentów onkologicznych stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia podstawowego. Jednak powinna być dostosowana do aktualnych możliwości fizycznych chorego. 

Reklama

Wielu pacjentów dba o swoją kondycję podczas regularnych spacerów na świeżym powietrzu każdego dnia, inni podczas okresowych spotkań grup zorganizowanych.  Warto wiedzieć, że terapia ruchowa i sport, to w bardzo szerokim ujęciu: gimnastyka dla chorych aż do sportu rehabilitacyjnego.

Bardzo często to właśnie kobiety zmagające się z rakiem gruczołu piersiowego pozostające w trakcie intensywnego leczenia przeciwnowotworowego pracują z fizjoterapeutą. Początkowo zajęcia gimnastyczne odbywają się na oddziale szpitalnym, następnie każda kobieta w domu może wykonywać samodzielnie ćwiczenia.

Wybrany zakres gimnastyki chorych przy raku gruczołu piersiowego w trakcie intensywnej terapii:

  • profilaktyka zakrzepicy, zatorów, zapalenia płuc,
  • profilaktyka przykurczów przez mobilizację stawu barkowego i pasa barkowego,
  • zapobieganie postawie asekuracyjnej,
  • profilaktyka powstawania obrzęków poprzez pobudzenie odpływu żylnego i limfatycznego,
  • nauka czucia własnego ciała poprzez naukę właściwej postawy i chodzenia,
  • poprawa komfortu życia oraz samopoczucia chorego.

Kobiety po operacjach powinny rozmawiać z fizjoterapeutą. W pierwszych dniach po operacji przeprowadza się profilaktykę przeciwko zakrzepicom, a dzięki prostym ćwiczeniom uciskowym dłoni pobudza się odpływ żylny i limfatyczny. 

W następnych dniach rozszerza się wachlarz ćwiczeń. Fizjoterapeuta powinien również pomóc w akceptacji nowego schematu kobiecego ciała. W chwili obecnej jednak tylko 30% kobiet korzysta z możliwości rehabilitacyjnych, to niepokojące, gdyż właśnie w ten sposób dzięki codziennym ćwiczeniom ruchowym można skutecznie zapobiegać między innymi syndromowi zmęczenia, z którym często borykają się kobiety po operacjach.   

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • C.Ungers, J.Weis.: Onkologia. Niekonwencjonalne i wspomagające sposoby terapii- strategie terapeutyczne, Wydawnitwo MedPharm, Wrocław 2005

Reklama
(0)
Komentarze