Zmiany na skórze po radioterapii
Autorzy: Piotr Malik
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Journal of the American Academy of Dermatology Volume 63, Issue 2, Pages 337-340, August 2010
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Inne choroby skóry i tkanki podskórnej związane z napromieniowaniem
- Inne nowotwory złośliwe skóry
- Rak in situ skóry
- Rak in situ sutka
- Sutka
Kategorie ATC:
- Cytostatyki
- Estrogeny
- Leki immunostymulujące
- Leki immunosupresyjne
- Leki stosowane w terapii hormonalnej
- Połączenia progestagenów z estrogenami
- Progestageny

Zmiany po radioterapii wymagają precyzyjnej diagnostyki.
Od dawno znany był fakt, że po wykonaniu operacji lub zastosowaniu radioterapii u pacjentki z rakiem piersi wzrasta ryzyko wystąpienia u niej bardzo niebezpiecznego mięsaka naczyniowego (angiosarcoma) – nowotworu złośliwego wywodzącego się z tkanki naczyniotwórczej. Joshua Mandrell i współpracownicy z Uniwersytetu św. Ignacego Loyoli w Maywood (USA) opisali niedawno przypadek sześćdziesięciotrzyletniej kobiety, której 4 lata wcześniej usunięto guz sutka, a następnie poddano ją naświetlaniom, chemioterapii i hormonoterapii.
Jak podano w sierpniowym numerze czasopisma „Journal of the American Academy of Dermatology”, lekarze usunęli obszar plamy wyglądającej początkowo na niewielkiego siniaka na skórze piersi. Decyzję tę powzięli ze względu na historię pacjentki i wynik biopsji, który wskazywał na to, że w rzeczywistości była to tzw. atypowa zmiana naczyniowa – nowotwór grożący przekształceniem się w mięsaka naczyniowego.
Mandrell wyjaśnia, że radioterapia zawsze prowadzi do powstanie skupień komórek dzielących się w niekontrolowany sposób. Sygnalizuje on także potrzebę ustalenia, czy istnieją widoczne pod mikroskopem cechy pozwalające stwierdzić, czy dana atypowa zmiana naczyniowa może przekształcić się w mięsaka naczyniowego.