Zaloguj
Reklama

Likopen może chronić przed rozwojem raka prostaty

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • Beliveau R., Gindras D.: Dieta w walce z rakiem – Profilaktyka i wspomaganie terapii przez odżywianie, Wydawnictwo Delta, Warszawa 2010, Russell L. Blaylock.: Naturalne strategie w walce z rakiem. Odżywianie w terapii antynowotworowej, Wydawnictwo Studia Astropsychologii, Białystok 2012

Likopen może chronić przed rozwojem raka prostaty
Fot. medforum
(0)

Likopen jest głównym składnikiem przeciwrakowym pomidora, to związek należący do rodziny karotenoidów, nadający pomarańczową, żółtą i czerwoną barwę wielu owocom i warzywom.

Reklama

Z dotychczasowych obserwacji wynika, iż likopen może przeciwdziałać rozwojowi nowotworu prostaty w skutek zakłócania sygnałów pewnych grup hormonów zaangażowanych w przerost tkanki tego gruczołu. Jako, że związek ten magazynuje się w największym stopniu na poziomie prostaty, jego cząsteczki są idealnie usytuowane do zapobiegania ewentualnemu rozwojowi komórek rakowych. Włochy, Meksyk oraz Hiszpania są największymi konsumentami pomidorów, w krajach tych odnotowuje się niższy procent zachorowań na raka prostaty niż np. w Ameryce Północnej. Z przeprowadzonych badań (Physicians Health Study), w których wzięło udział 22 071 lekarzy, wyodrębniono  578 mężczyzn chorujących na nowotwór prostaty w grupie badawczej i porównano ich sposób żywienia do 1294 mężczyzn z grupy kontrolnej. Wyniki ukazały, że mężczyźni, u których odnotowano najwyższy poziom likopenu we krwi - najrzadziej zapadali na nowotwór prostaty (szczególnie na jego złośliwą postać). U niektórych stwierdzono nawet 60% spadek zachorowalności. 

Reklama
(0)
Komentarze