Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Rak piersi i narządów rodnych u kobiet

(3)

Grupa poświęcona tematyce raka piersi. Co robić, by wygrać z chorobą? Jak duża jest szansa na wyleczenie? Porozmawiaj z innymi na ten temat.

Temat: POMOCY!!! (19)

• Ekspert na forum
    19-05-2012 19:17:45

Komórki dyskariotyczne to komórki z nieprawidłowościami jądra komórkowego, raczej przyczyną może być zwyrodnienie niż stan zapalny.

Cytologia niestety nie daje pełnej odpowiedzi co takiego może się dziać, dlatego wydaje mi się, że jednak warto byłoby poprosić lekarza o tę kolposkopię z pobraniem wycinka próbnego z szyjki macicy.

T. Markowski - Lekarz Medycyny
    Odpowiedzi na forum nie są lekarskimi poradami specjalistycznymi, mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u lekarza.

• Początkująca
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    23-05-2012 15:43:29

dzis do mnie zadzwonili z przychodni ze wynik histopatlogiczny wycietych polipow macicy jest zly i mam przyjsc sie umowic z lekarzem na operacja? Co to moze byc za rak? Czy da sie to wyleczyc usuwajac macice? Bardzo sie teraz boje

• Ekspert na forum
    23-05-2012 22:24:09

Nie da się niestety nic powiedzieć nie mając wyniku. Jeśli będziesz miała wynik badania histopatologicznego tego polipa, to napisz. Dopiero znając wynik histpatu będzie można powiedzieć co to takiego jest i jakie są opcje diagnostyczne i lecznicze.

Odpowiedzi na forum nie są lekarskimi poradami specjalistycznymi, mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u lekarza.

• 24-05-2012 10:50:41

Witam,

dzis bylam u lekarza. moj wynik badania histopatologicznego to : Hyperplasia endometrii, glandularis simplex sine atypia.
    Lekarz powiedzial mi ze to endometrioza bez komorek nowotworowych i ze mam dwie opcje. Pierwsza to przez 3 miesiace przychodzic na czyszczenie macicy i obserwacje + hormonoterapia( po 3 miesiacach moze sie poprawi a moze nie) lub usuniecie macicy odrazu. Lekarz powiedzial ze z doswiadczenia wie ze te zmiany rzadko sie cofaja i pacjentki po 3 miesiacach maja operacje. ja jednak zdecyduje sie na operacje zeby juz miec spokoj . Czy w przypadku takiej diagnozy usuwana jest sama macica czy szyjka macicy i jajniki tez? Prosze napisac co Pan o tym mysli. Pozdrawiam i dziekuje za kazda odpowiedz.

• Początkująca
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
    24-05-2012 10:57:47

Witam,

dzis bylam u lekarza. moj wynik badania histopatologicznego to : Hyperplasia endometrii, glandularis simplex sine atypia.
    Lekarz powiedzial mi ze to endometrioza bez komorek nowotworowych i ze mam dwie opcje. Pierwsza to przez 3 miesiace przychodzic na czyszczenie macicy i obserwacje + hormonoterapia( po 3 miesiacach moze sie poprawi a moze nie) lub usuniecie macicy odrazu. Lekarz powiedzial ze z doswiadczenia wie ze te zmiany rzadko sie cofaja i pacjentki po 3 miesiacach maja operacje. ja jednak zdecyduje sie na operacje zeby juz miec spokoj . Czy w przypadku takiej diagnozy usuwana jest sama macica czy szyjka macicy i jajniki tez? Prosze napisac co Pan o tym mysli. Pozdrawiam i dziekuje za kazda odpowiedz.

• Ekspert na forum
    24-05-2012 17:08:20

W rozpoznaniu histopatologicznym napisane jest, że jest to przerost gruczołowy prosty bez cech atypii. Czasami zdarza się tak, że pod wpływem działania estrogenów w przebiegu zaburzeń jajnikowych może dochodzić do przerostu błony śluzowej macicy.

Możliwe opcje terapeutyczne to wyłyżeczkowanie jamy macicy, albo hormonoterapia - u młodych kobiet wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłaby hormonoterapia, zważywszy na ryzyko powikłań wyłyżeczkowania - na przykład zapalenia przydatków.

Ja bym jednak zrobił też i dodatkowo badania poziomu hormonów płciowych i gonadotropin i do tego badania stwierdzające czy mamy do czynienia chociażby z cyklem jednofazowym. Dobrze byłoby mieć też badanie USG przezpochwowe.
    Chodzi o to, żeby stwierdzić czy ten przerost endometrium nie jest związany z zaburzeniami czynności hormonalnej jajników albo układu podwgórzowo - przysadkowego, albo na przykład z przetrwałym pęcherzykiem jajnikowym itp.

W takich sytuacjach, tak jak powiedziałem powinno wystarczyć leczenie hormonalne lub wyłyżeczkowanie jamy macicy.

• Ekspert na forum
    24-05-2012 17:09:23
    michaelis 2012-05-24 17:08:20 W rozpoznaniu histopatologicznym napisane jest, że jest to przerost gruczołowy prosty bez cech atypii. Czasami zdarza się tak, że pod wpływem działania estrogenów w przebiegu zaburzeń jajnikowych może dochodzić do przerostu błony śluzowej macicy.

Możliwe opcje terapeutyczne to wyłyżeczkowanie jamy macicy, albo hormonoterapia - u młodych kobiet wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłaby hormonoterapia, zważywszy na ryzyko powikłań wyłyżeczkowania - na przykład zapalenia przydatków.

Ja bym jednak zrobił też i dodatkowo badania poziomu hormonów płciowych i gonadotropin i do tego badania stwierdzające czy mamy do czynienia chociażby z cyklem jednofazowym. Dobrze byłoby mieć też badanie USG przezpochwowe.
    Chodzi o to, żeby stwierdzić czy ten przerost endometrium nie jest związany z zaburzeniami czynności hormonalnej jajników albo układu podwgórzowo - przysadkowego, albo na przykład z przetrwałym pęcherzykiem jajnikowym itp.

W takich sytuacjach, tak jak powiedziałem powinno wystarczyć leczenie hormonalne lub wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Jestem tylko doradcą, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zapytaj jeszcze o wszystko dokładnie swojego lekarza.

• Początkująca
    24-05-2012 17:21:17

Witam,

Lekarz powiedzial mi ze najlepszym rozwiazaniem byloby usuniecie macicy. Prosze mi powiedziec czy ta endometrioza to jest stan przedrakowy? Czy jest ona b grozna?

• Ekspert na forum
    24-05-2012 19:55:35

Jeśli przyczyną jest endometrioza, to oprócz leczenia operacyjnego można także stosować leczenie hormonalne.
    Operacyjnie można leczyć endometriozę przez usunięcie macicy lub przydatków. Można także zamiast tego z dużym powodzeniem leczyć za pomocą hormonów.

Decyzja jednak należy do Ciebie i do lekarza prowadzącego. Przede wszystkim masz prawo do tego, żeby lekarz dokładnie wyjaśnił Ci dlaczego proponuje Ci dany sposób leczenia i powinien poświęcić Tobie trochę czasu, żeby Twoje wątpliwości wyjaśnić.

Zobacz inne dyskusje

• poziomka707
    witam,jestem tutaj pierwszy raz. Moja mama otrzymała dziś wynik biopsji piersi, co on...
  • AnnaPo1
    aa
  • Mam 26 lat ok 5 lat temu wykryłam guzka w piersi lekarz stwierdził ze jest to...
  • zaaniepokojona
    Witam,W październiku tamtego roku, podczas kąpieli wyczułam u siebie zgrubienie...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/hcp58027_kobieta_pomarancze_zonglowanie_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesRak zapalny piersi
    Najwcześniejszym objawem raka piersi jest guzek, który...
    Twoja sugestia