Operacje i zabiegi onkologiczne
Odbudowa piersi - własna tkanka tłuszczowa i system BRAVA
Zabieg powiększania piersi będący wciąż jednym z najpopularniejszych w dziedzinie medycyny estetycznej, nie jest przeprowadzany wyłącznie ze względów estetycznych, ale także celem rekonstrukcji piersi po przebytej mastektomii. Zdaniem wielu specjalistów, możliwość odtworzenia utraconej piersi jest dla kobiety rodzajem pozytywnej terapii - pomaga zmniejszyć stres związany z chorobą, jak i daje możliwość powrotu do „dawnego” wyglądu.
Czym jest limfadenektomia?
Osoby cierpiące na choroby nowotworowe, wielokrotnie zmagają się z pojawiającymi się przerzutami. Przerzuty nowotworowe, znane jako rozsiewy nowotworu, to rozprzestrzenianie się guza wtórnego nowotworu złośliwego, które powstają z komórek guza pierwotnego. W wielu przypadkach, przerzuty dotykają węzłów chłonnych. Co wtedy? Jakie są perspektywy leczenia? Okazuje się, że metodą propagowaną przez wielu lekarzy jest limfadenektomia, czyli usunięcie węzłów limfatycznych.
HIPEC (chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii) w leczeniu przerzutów do otrzewnej
Otrzewna to błona surowicza pokrywająca od wewnątrz ścianę jamy brzusznej oraz niektóre narządy od zewnątrz (m.in.: żołądek, część dwunastnicy, jelito cienkie i większość okrężnicy, macicę i jajniki). Przerzuty nowotworów złośliwych do otrzewnej są określane w klasyfikacji TNM (T-tumor- guz, L-lymph nodes - węzły chłonne, M- metastasis - przerzuty) jako przerzuty odległe, czyli cecha M+ i wiążą się z reguły z niepomyślnym rokowaniem i krótkim czasem przeżycia nieleczonych chorych (średnio około 6 miesięcy). Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii jest dla wielu z nich procedurą ratunkową.
Dieta po gastrektomii - ważne informacje dla pacjenta
Gastrektomia jest to zabieg operacyjny całkowitego (gastrektomia totalna lub całkowita) bądź częściowego (gastrektomia subtotalna) usunięcia żołądka. Jest to forma leczenia chirurgicznego nowotworów żołądka, zabiegiem ratującym w ciężkich postaciach choroby wrzodowej, zwłaszcza powikłanej perforacją, w trudnych do opanowania innymi sposobami (głównie endoskopowymi) krwawieniach z żołądka. Z uwagi na złożone funkcje w organizmie człowieka, usunięcie żołądka wiąże się z licznymi konsekwencjami, wymaga od pacjenta dyscypliny w okresie pooperacyjnym i zmiany stylu życia.
- Reklama
Podstawowe informacje o terapii nowotworów
Zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, dzięki wdrażaniu najnowszych światowych osiągnięć techniki medycznej, stają się bezpieczniejsze dla chorego i możliwe do przeprowadzenia, z zamiarem wyleczenia, nawet w najbardziej zaawansowanych procesach rozrostowych. Aparaty do leczenia promieniami(radioterapia) tworzone są z dbałością o coraz doskonalszą precyzję pracy, umożliwiają leczenie celowane, skoncentrowane na zmianie nowotworowej, przy minimalnym obciążeniu narządów krytycznych w sąsiedztwie. Dodawanie do terapii onkologicznych leków z innych grup, również nowych i sukcesywnie modyfikowanych, udoskonalanych na bazie wcześniejszych doświadczeń z pracy z pacjentami, pozwala pełniej zapobiegać działaniom niepożądanym obciążającego leczenia onkologicznego.
Zabiegi i operacje onkologiczne – najważniejsze informacje
Rola zabiegów diagnostycznych jest nieoceniona w sytuacjach, gdy pewna diagnoza jest niemożliwa do postawienia bazując na mniej inwazyjnych metodach (głównie radiologicznych). W trakcie zabiegu diagnostycznego pobiera się materiał z tkanki makroskopowo zmienionej nowotworowo, do badania mikroskopowego. Następnie trafia on do oceny histopatologicznej do pracowni patomorfologii, dla potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania pierwotnego nowotworu złośliwego lub jego nawrotu. Chirurg w trakcie zabiegu może niekiedy zbadać również inne układy i narządy (np. podczas operacji zwiadowczej jamy brzusznej) i ocenić stopień zaawansowania choroby dla wdrożenia najbardziej skutecznego leczenia.
Suszone śliwki mogą pomagać chronić zdrowie osób poddanych radioterapii
Okazuje się, że smaczna przekąska może chronić przed utratą kości wywołaną ekspozycją na promieniowanie jonizujące, a tym samym zabezpieczać przed osteoporozą.
Operacje odtwórcze w onkologii
Zabiegi odtwórcze stosowane w onkologii, dotychczas w znacznej większości dotyczyły kobiet, które przeszły zabieg mastektomii. Rozwój medycyny pozwala jednak na zastosowanie tego typu operacji w przypadku przebycia innej, radykalnej operacji leczniczej. Zastosować można zarówno tkanki własne pacjenta jak również protezy wykonane ze sztucznych materiałów.
Innowacyjne operacje z użyciem fluorescencyjnego barwnika
Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts opracowują nowy sposób operowania nowotworów, dzięki któremu chore komórki są barwione na fluorescencyjny kolor.
Zabiegiem kraniotomii - jak się przygotować
Zanim lekarze - wysoko wykwalifikowani specjaliści - przystąpią do kraniotomii, koniecznie trzeba poinformować ich o pewnych kwestiach. Warto także, aby pacjent był odpowiednio przygotowany do tego skomplikowanego zabiegu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
- Reklama
Czym jest kraniotomia i w jakich przypadkach się ją stosuje?
Choć historia operacji zwanej trepanacją czaszki sięga neolitu, to jej nowoczesna wersja – kraniotomia – jest cudem współczesnej medycyny, ratującym życie pacjentów każdego dnia. Ma także szczególne zastosowanie w wypadku diagnostyki i leczenia nowotworów mózgu.
Jednoroczne dziecko leczone genetycznie zaprojektowanymi komórkami.
W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zastosowano leczenie specjalnie zmodyfikowanymi komórkami pochodzącymi od zdrowego dawcy.
Medycyna nuklearna
Współczesna medycyna wykorzystuje wiele urządzeń, które wykrywają i leczą nowotwory za pośrednictwem promieniowania. Przyjrzyjmy się bliżej diagnostyce i leczeniu za pomocą promieniowania gamma.
Zalety i wady leczenia zimnem
Zanim zdecydujemy się na krioterapię, warto dowiedzieć się jaką przewagę ma ten zabieg nad innymi formami leczenia oraz jakie może przynieść efekty uboczne.
'One and Done' - nowy, obiecujący rodzaj operacji raka piersi
Dokonano pierwszej operacji, podczas której jednocześnie usunięto nowotwór i zrekonstruowano pierś.
Czym jest kriochirurgia i jakiego typu nowotwory można nią leczyć?
Leczenie z wykorzystaniem niskich temperatur wykazuje dużą skuteczność w przypadku wielu typów nowotworów, nie wywołując skutków ubocznych związanych z wykorzystaniem bardziej inwazyjnych metod.
Bioprinting przełomem w dziedzinie transplantacji?
Profesor Uniwersytetu w Minnesocie odkryła, że biologicznie wydrukowane komórki przełyku mogą zastąpić organy od dawców.
Przebieg operacji raka płuc zapisany na ... Twitterze
W ramach szerzenia edukacji dotyczącej nowotworów, Amerykanie zarejestrowali przebieg operacji na jednym z mediów społecznościowych.
Operacje diagnostyczne i zapobiegawcze w onkologii
Choroby nowotworowe są utrapieniem ludzkości od zarania dziejów, stąd już od dawna znane są metody usuwania guzów czy narośli.
Styl życia kobiet po mastektomii
Styl życia znacząco wpływa na zdrowie człowieka. Kreowany jest przez oddziaływanie środowiska i indywidualne wzorce zachowania, czynniki społeczno-kulturowe oraz specyficzne cechy każdego człowieka.