Nowotwory
Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej podpisany! Co to oznacza?
We wtorek, 8 stycznia, Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy dotyczącej Narodowej Strategii Onkologicznej. Wyraził również nadzieję, że projekt spotka się z aprobatą posłów i senatorów.
Rak płuca ma szansę stać się chorobą przewlekłą!
O nowej perspektywie diagnostyki i leczenia chorych na raka płuca mówili eksperci podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 listopada w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XII konferencji naukowej Polskiej Grupy Raka Płuca (15-17 XI) oraz poprzedziło II Sesję i warsztaty dla chorych z rakiem płuca, gromadząc pacjentów i ich bliskich z całego kraju. Pretekstem do spotkania był obchodzony na całym świecie i przypadający na listopad Miesiąc Raka Płuca, którego celem jest podniesienie świadomości tej choroby. Przypomnijmy, że to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy – co roku rak płuca jest rozpoznawany u ponad 21 tys. Polaków, a 22 tys. z jego powodu umiera.
Czy aspiryna może pomóc w leczeniu raka?
Aspiryna – znany środek stosowany w walce z przeziębieniem czy grypą. Okazuje się, że zażywanie aspiryny może być również skuteczne w walce z nowotworami.
IV Odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Diagnostyka Jajnika”
Rewolucje w brzuchu? Może to nie to, co myślisz…
- Reklama
Spożywanie alkoholu w młodym wieku a ryzyko raka prostaty
Wśród czynników ryzyka raka prostaty wymienia się m.in. wiek, otyłość czy występowanie przypadków tego nowotworu w rodzinie. O zwiększanie ryzyka wystąpienia tej choroby podejrzewa się również nadmierne spożywanie dużych ilości alkoholu – zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu a ryzykiem raka prostaty jest jednak zdecydowanie ciekawsza, niż można by tylko przypuszczać.
Emocje mogą mieć wpływ na tempo wzrostu nowotworów
O tym, że negatywne emocje mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na przebieg schorzeń nowotworowych u ludzi, mówi się od dawna. Uczeni z izraelskiego Technion-Israel Institute of Technology postanowili jednak przeanalizować inną zależność – sprawdzali oni bowiem, czy odwrotne – pozytywne emocje – mogą prowadzić do spowolnienia rozwoju nowotworów.
Bakterie jelitowe mogą mieć wpływ na rozwój nowotworu jelita grubego
Wśród czynników ryzyka raka jelita grubego wymienia się m.in. otyłość czy wystąpienie przypadków tego nowotworu u członków rodziny. Okazuje się jednak, że wpływ na rozwój nowotworu jelita grubego mogą mieć również i obecne w przewodzie pokarmowym bakterie – jaki miałby jednak być ich związek z tym schorzeniem?
28 maja – Światowy Dzień Raka Krwi
28 maja obchodzony jest Światowy Dzień Raka Krwi. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz zachęcanie do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego.
Europejski Dzień Walki z Czerniakiem
Europejski Dzień Walki z Czerniakiem (Euromelanoma Day) przypada na 12 maja. To ważne, by stale podnosić wiedzę i świadomość społeczeństwa co do sposobów diagnozowania i leczenia tego nowotworu złośliwego.
4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku w Paryżu podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO. Dzień ten ma uświadomić społeczeństwu jak ważna jest profilaktyka zdrowotna w zapobieganiu chorobom nowotworowym.
- Reklama
Opracowano nieinwazyjny test wykrywający nowotwory pęcherza moczowego?
Nowotwory pęcherza moczowego – choć nie mówi się o nich zbyt wiele – są jednak jednymi ze stosunkowo częstych schorzeń onkologicznych. Problemem w ich przypadku jest to, że objawy choroby pojawiają się późno, co znacząco pogarsza rokowania pacjentów. Z tego właśnie powodu naukowcy poszukują metod, dzięki którym można byłoby jak najszybciej rozpoznawać nowotwory pęcherza moczowego – możliwe, że szybki i nieinwazyjny test wykrywający tę chorobę został właśnie wynaleziony.
W 2050 roku oczekiwany jest znaczny spadek zgonów na czerniaka
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. W przypadku tej choroby nowotworowej w świecie medycznym pojawiają się co jakiś czas nowe doniesienia, jedne z nich zdecydowanie mogą budzić radość. Specjaliści z European Cancer Congress przedstawili bowiem niedawno wyliczenia, według których w 2050 roku liczba zgonów z powodu czerniaka mogłaby znacząco – bo nawet aż trzykrotnie – zmaleć.
Szlak Hippo a nowotworzenie
Szlak biochemiczny Hippo odpowiada za regulację rozmiarów narządów poprzez kontrolę proliferacji komórek oraz ich apoptozę. Zidentyfikowany został pierwotnie u Drosophila melanogaster. Integruje on sygnały zewnątrzkomórkowe z wewnątrzkomórkową kontrolą. Najnowsze badania nad szlakiem Hippo pokazują, że jego białka mogą pełnić znaczącą rolę w terapiach immunoonkologicznych. Konieczne są jednak dalsze badania. Co wiemy o szlaku Hippo?
Czy wirusy mają wpływ na powstawanie nowotworów?
Zachorowalność na różnego rodzaju nowotwory wśród ludzi jest z każdym rokiem coraz większa. Nasza wiedza na temat powstawania nowotworów cały czas powiększa się. Nie ulega wątpliwości, że różnego rodzaju czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne, immunologiczne oraz dziedziczne zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór u człowieka. Nie można tu jednak zapominać o infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych, które jak pokazują badania naukowe w znacznym stopniu także się do tego przyczyniają.
Regularne zażywanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wybranych nowotworów
Badacze z różnych Ośrodków na całym Świecie cały czas poszukują leków, które zmniejszyły by w znacznym stopniu zachorowalność na nowotwory bądź całkowicie hamowały ich rozwój. Wieloletnie badania naukowe przeprowadzone w Bostonie pokazują, że zażywanie aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Czy powinniśmy zażywać kwas acetylosalicylowy? Jak go dawkować? Czy każdy może go zażywać?
Żurawina na raka jelita grubego- badania na modelu mysim
Rak jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, gdyż rozwija się nie dając przez wiele lat żadnych objawów. Zanim rak jelita ostro zaatakuje mija, nawet 10 lat. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne, pozwalają one bowiem wykryć nowotwór we wczesnym stadium, gdy są bardzo duże szanse na jego wyleczenie. Onkolodzy cały czas poszukują nowych, skutecznych terapii.
Rak gruczołu krokowego a nadmiar witaminy E oraz selenu w męskim organizmie
Rak gruczołu krokowego, nazywanego także prostatą, histopatologicznie najczęściej jest gruczolakorakiem. Częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny i wykazano, że po 75 roku życia stwierdza się go w prawie 90% przypadków. Badania naukowe przeprowadzone w Seattle pokazują, że zażywanie przez mężczyzn witaminy E oraz selenu zwiększa zachorowanie na tego typu nowotwór
Zakażenia grzybicze u chorych na raka
W ostatnich dwudziestu latach, specjaliści z zakresu onkologii, zauważyli znaczący zwrost pacjentów, który zapadają na zakażenia grzybicze. Zgodnie z prognozami, do zakażeń tych dochodzić będzie częściej, głownie w związku z tym, iż cały czas rośnie grupa pacjentów onkologicznych, która na tego typu zakażenia jest bardziej podatna.
Niedobory witaminy D a ryzyko białaczki?
Okazuje się, że niedostatki tej witaminy, w dużej mierze związane z niewystarczającą ekspozycją na słońce, mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu.
Nowe, obiecujące leki wkrótce dostępne na świecie
Rewolucja lekowa przed nami? Czy szkuje się czas, kiedy pokonamy nowtwory?