Reklama:

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

Adriana Misiewicz, ExpertPR

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

shutterstock

Spotkanie w sali konferencyjnej

Innowacje w medycynie kojarzą się głównie z opracowywaniem nowych cząsteczek i leków, które dopasowane do pojedynczego pacjenta wpływają na długość i jakość jego życia. W tym kontekście coraz większego znaczenia nabiera odpowiednia analiza kosztów terapii – nie tylko tych bezpośrednich, ale również pośrednich.  Co więcej, innowacją może być także odpowiednia organizacja leczenia, która wpłynie zarówno na zdrowie, jak i na finanse, zmniejszając wydatki na ochronę zdrowia. Polska onkologia, ale także cała służba zdrowia, potrzebuje innowacyjnego zarządzania chorobą, o czym przekonywali eksperci podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych, zorganizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Reklama:

Innowacyjne rozwiązaniaw polskiej onkologii

Pomysł wprowadzenia opieki koordynowanej w onkologii pozytywnie ocenił również Szymon Chrostowski, Przewodniczący Polskiej Grupy Sterującej All.Can, który podkreślił, że organizacje pacjentów popierają wprowadzenie sieci szpitali onkologicznych.

Sieć szpitali onkologicznych nie ma się zamknąć w 16 istniejących obecnie Centrach Onkologii, ale ma nadzorować inne placówki i delegować procesy. To nie ograniczy dostępu do leczenia onkologicznego, ale lepiej je zorganizuje – powiedział Szymon Chrostowski.

O konieczności wprowadzenia opieki koordynowanej mówił również prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, podkreślając, że w tej chwili jest duża fragmentacja działań i rozproszenie świadczeniodawców, którzy ze sobą rywalizują.

– Potrzebujemy nowej strategii, bo wyniki leczenia nowotworów w Polsce odbiegają od Europy i taka sytuacja nikogo nie satysfakcjonuje – ani pacjentów, ani lekarzy, ani decydentów. Zmienia się struktura demograficzna społeczeństwa, które starzeje się i wszystkie długofalowe prognozy pokazują, że nowotwory niedługo wyprzedzą choroby krążenia, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów. Do tego musimy się przygotować i podjąć działania, które umożliwią efektywniejsze i sprawniejsze funkcjonowanie polskiej onkologii – powiedział prof. Piotr Czauderna. Podkreślił również olbrzymią rolę pacjentów w organizacji opieki koordynowanej. – Mam nadzieję, że będziemy współpracować z organizacjami pacjentów, bo bez nich nie można zbudować systemu ochrony zdrowia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Piekący pieprzyk
Witam. Czy mam powody do niepokoju? Wizyta w poniedziałek.
Dr Marcin Zdzienicki
Witam. Potrzebuje jakiś namiarów do dr Marcina Zdzienickiego. Najlepiej jakby ktoś wiedział gdzie przyjmuje prywatnie albo gdzies indziej niz na roentgena 5 w Warszawie. Nr telefonu też chętnie. Bard...
pilomatrixoma,widoczne cechy metaplazji tłuszczowo kostnej
Witam od 20 lat miałem małego guzka na ręce,z przyczyn estetycznych zdecydowałem się go usunąć chirurgicznie,w wynikach histopa.... wyszło pilomatrixoma,widoczne cechy metaplazji tłuszczowo kostnej,c...
Ankieta - The Hero
Wspólnie z koleżanką Ada Fit pod czujnym okien znakomitej psychoonkolog Agnieszka Trawicka prowadzimy badania do pracy magisterskiej na bardzo niszowej grupie. Przyglądamy się partnerom kobiet, będąc...
Czarna plama
Hej od dwóch tygodni na ustach na dolnej wardze mam czarną plamkę która się powiększa po mału, co to może być?
Możliwe uszkodzenie nerwu po usunieciu tluszczaka
Witam Moja partnerka miala zabieg usuniecia tluszczaka w okolicach oka. Zabieg był wykonany ponad 4 tygodnie temu. A partnerka ma paraliz brwi I okolic. Jak dlugo trzeba czekac Aby ten proces minal?
Reklama:
Reklama: