Reklama:

Genotoksyczność leków – czy jest się czego bać?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Genotoksyczność leków – czy jest się czego bać?

panthermedia

Suplementy diety

Genotoksyczność to groźnie brzmiące hasło, które wywołuje negatywne skojarzenia. Czy jest się czego obawiać? Czym jest genotoksyczność i po co się ją bada?

Reklama:

Genotoksyczność to – najprościej mówiąc – toksyczny wpływ badanego związku (np. leku) na geny, wywołujący ich mutacje, a w konsekwencji zaburzenia w funkcjonowaniu szlaków komórkowych. Toksyczność w kierunku genów wykazują różne związki – w zależności od zastosowanego stężenia. Może okazać się, że dany związek pretendujący do stania się nowym lekiem nie wykazuje genotoksyczności w pewnym stężeniu, powyżej którego jego potencjał do wywoływania mutacji wzrasta. Jest to sygnał dla badacza, że dany związek w określonym wysokim stężeniu może być niebezpieczny dla człowieka.

Skutki genotoksycznego działania związków chemicznych

Skutkiem działania genotoksycznego jest wystąpienie mutacji w obrębie genów lub chromosomów. Mutacje genowe zachodzą na poziomie kwasu nukleinowego, powodując zmiany w sekwencji nukleotydów. Na skutek mutacji genowych powstają nieprawidłowe białka, które nie mogą pełnić prawidłowej roli w organizmie żywym. Mutacje chromosomowe polegają na zmianach w strukturze chromosomu, np. skróceniu ramienia chromosomu czy nawet na ubytku lub zduplikowaniu chromosomu. Każda zmiana, czy to w obrębie genów, czy w obrębie chromosomów jest szkodliwa dla organizmu i wpływa na jego funkcjonowanie.

Badania nad genotoksycznością

Wymagania stawiane lekom – zarówno o tych, które są dostępne na rynku, jak i o tych, które dopiero są w fazie badań, badacze muszą zaprezentować długofalowe badania określające potencjał genotoksyczny. Coraz nowsze techniki molekularne pozwalają na badanie wpływu związków chemicznych w modelach in vitro. Coraz powszechniej stosuje się badania na liniach komórkowych, które pozwalają wskazać, czy dany związek chemiczny wpływa negatywnie, przyczyniając się do powstawania mutacji punktowych, w obrębie genu, lub mutacji chromosomowych w obrębie chromosomów.

fot. panthermedia

Gdzie szukać informacji, czy dany lek był badany w kierunku genotoksyczności?

Każdy z nas może sięgnąć do bazy Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznich i Produktów Biobójczych, gdzie w dostępnym on-line rejestrze można znaleźć Charakterystyki Produktów Leczniczych. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące badań, jakie prowadzono nad danym lekiem – w tym określenie potencjału genotoskycznego, czyli wpływu związku na wywoływanie mutacji genowych lub chromosomowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Dr Marcin Zdzienicki
Witam. Potrzebuje jakiś namiarów do dr Marcina Zdzienickiego. Najlepiej jakby ktoś wiedział gdzie przyjmuje prywatnie albo gdzies indziej niz na roentgena 5 w Warszawie. Nr telefonu też chętnie. Bard...
pilomatrixoma,widoczne cechy metaplazji tłuszczowo kostnej
Witam od 20 lat miałem małego guzka na ręce,z przyczyn estetycznych zdecydowałem się go usunąć chirurgicznie,w wynikach histopa.... wyszło pilomatrixoma,widoczne cechy metaplazji tłuszczowo kostnej,c...
Ankieta - The Hero
Wspólnie z koleżanką Ada Fit pod czujnym okien znakomitej psychoonkolog Agnieszka Trawicka prowadzimy badania do pracy magisterskiej na bardzo niszowej grupie. Przyglądamy się partnerom kobiet, będąc...
Czarna plama
Hej od dwóch tygodni na ustach na dolnej wardze mam czarną plamkę która się powiększa po mału, co to może być?
Możliwe uszkodzenie nerwu po usunieciu tluszczaka
Witam Moja partnerka miala zabieg usuniecia tluszczaka w okolicach oka. Zabieg był wykonany ponad 4 tygodnie temu. A partnerka ma paraliz brwi I okolic. Jak dlugo trzeba czekac Aby ten proces minal?
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: